Rekonstrukcja historyczna „Serce w plecaku” ulicami Jarosławia

11 września 2021 roku na ulicach Jarosławia odbyła się rekonstrukcja historyczna ” Serce w plecaku” wydarzeń z lat 1914- 1939. Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia było Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” w partnerstwie z Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną oraz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Z wielką przyjemnością objąłem patronatem rekonstrukcję , a wraz ze mną patronatu udzieli Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński, Starosta Powiatu Jarosławskiego, Stanisław Kłopot.

W czasie tego wyjątkowego wydarzenia miałem przyjemność reprezentować Marszałek Sejmu RP Elżbietę Witek odczytując list skierowany do uczestników rekonstrukcji.

Rekonstrukcja to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane na tak dużą skalę w Jarosławiu. Nie mogłaby się odbyć gdyby nie dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Projekt współfinansowany był również ze środków Powiatu Jarosławskiego.

Dziękuję Wiceprezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotrowi Glińskiemu oraz Przewodniczącemu Komisji Kultury i Środków Przekazu , Posłowi na Sejm RP Panu Piotrowi Babinetz za przychylność i wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.

Rekonstrukcja rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu z udziałem Metropolity Przemyskiego Arcybiskupa Adama Szala.

Następnie wszyscy zebrani wzięli udział w uroczystym przemarszu spod Pomnika Pamięci Narodowej pod Gmach Sokoła na Plac Mickiewicza.

Na Placu Mickiewicza rozpoczęła się pierwsza scena rekonstrukcji historycznej, następne na ul. Grunwaldzkiej, ul. Słowackiego.

Na zakończenie odbył się piknik patriotyczny na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu oraz Reprezentacyjny Chór Mieszany Jarosław.

Na zakończenie została również zaprezentowana wystawa „Jarosławskie Vivat Niepodległa” przygotowana przez Jarosławskie Muzeum. Kuratorem wystawy jest Zofia Kostka Bieńkowska.