Narodowy Dzień Pamięci ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.

Lokalnie to 81. rocznica pierwszego transportu mieszkańców Ziemi Jarosławskiej do KL Auschwitz. Ze względu na obowiązki poselskie w moim imieniu wiązankę biało-czerwonych kwiatów złożyła dyrektor mojego biura poselskiego Pani Monika Romaniec.

Gośćmi uroczystości byli m.in. minister Anna Schmidt oraz dyrektorzy biur poselskich i senatorskich parlamentarzystów z Jarosławia: senatora Mieczysław Golba , posła Mieczysław Kasprzak. Byli również archiprezbiter jarosławski ks. Andrzej Surowiec i ks. Marian Bocho z jarosławskiej Kolegiaty. Wojewodę podkarpackiego reprezentował dyrektor generalny PUW Marcin Zaborniak. Nie zabrakło służb mundurowych oraz samorządowców z miasta i powiatu, w tym wiceburmistrza Dariusza Tracza.

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele rodzin ofiar, w imieniu których głos zabrał Andrzej Tokarz , syn Kazimierza Tokarza – więźnia nr 282, mieszkańców miasta, stowarzyszeń i mediów.

🗣Auschwitz jest dla świata symbolem ludobójstwa i terroru. Obchodząc 81 rocznicę tych strasznych wydarzeń, wspominamy ludzi, którzy doświadczyli okrutnego losu pomordowanych w obozach koncentracyjnych. Dziś najważniejsze stają się dla nas słowa „nigdy więcej”. Upamiętniając ofiary totalitaryzmów XX wieku, musimy zrobić wszystko, by czas nie zatarł śladów śmierci i cierpienia setek tysięcy ludzi. 🙏🙏🙏Chcemy zachować pamięć o ofiarach i tych wydarzeniach przekazując ją młodszym pokoleniom. To bardzo ważne nie tylko ze względu na szacunek do przeszłości, ale i naszą teraźniejszość i to, jak będziemy kształtowali naszą przyszłość.