Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych To polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, zostało ustanowione inicjatywy ŚP Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Dziś, tj. 1 marca 2021 roku wspólnie wraz ze Starostą Powiatu Jarosławskiego Stanisławem Kłopotem oddaliśmy hołd przy pomniku upamiętniającym jarosławianina, żołnierza wyklętego Kpt. Władysława Kobę.
Kpt. Władysław Koba ps. „Rak”, „Tor”, „Marcin”, „Żyła”. Urodził się 8 stycznia 1914 r. w Jarosławiu, w rodzinie kupieckiej kultywującej tradycje patriotyczne. Uczęszczał do II Gimnazjum im. Augusta Witkowskiego, działał w harcerstwie. Po zdaniu matury został skierowany jako oficer do 3 Pułku Piechoty Legionów stacjonującego w rodzinnym mieście. Był zawodowym oficerem Wojska Polskiego, żołnierzem SZP, ZWZ, AK, „Nie”, WiN, DSZ, ostatnim prezesem Zrzeszenia WiN Okręgu Rzeszów. Aresztowany przez UB 26 września 1947 r. został skazany na karę śmierci i 2 lata później (31 stycznia) zamordowany na Zamku w Rzeszowie. Współwięźniowie twierdzili, że to on, prowadzony na egzekucję, zawołał do swych oprawców: – Polska się jeszcze o nas upomni, zapłacicie za to!. W chwili śmierci miał 35 lat. Zrehabilitowany został pośmiertnie w 1992 r. przez Sąd Warszawski Okręgu Wojskiego. Jak pisał sędzia Bogusław Nizieński: – Wolność i Niepodległość Najjaśniejszej Rzeczypospolitej były treścią Jego życia i za te wartości swoje młode życie oddał. W 2008 r. został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, a w 2014 r. medalem „Zło Dobrem Zwyciężaj”.